Tuesday, April 5, 2016

Статистификация: Средний размер взятки чиновников вырос за прошлый год

Наталкнулся на статью Transparency International в Украине "Штрафи за хабарництво менші за хабарі, а за ґратами - лише п’ята частина корупціонерів", на нее даже сослалась УНИАН, Українська Правда, Зеркало недели.


К сожалению авторы не приложили статистические выкладки*,  поэтому  будем исходить из того, что они же написали сами.


 
Возьмем первый абзац.
"Незважаючи на гучні заяви українських керівників про активну протидію корупції, обсяги хабарництва в країні збільшуються. Середній розмір хабара у минулому році склав приблизно 40 тис. грн., тоді як у 2014 році нечисті на руку чиновники брали в середньому 30 тис. грн. Загальна ж сума хабарів у 2015 році склала 19 млн грн. У 2014-му – на 3 млн менше. Зростання частково можна пояснити підвищенням курсу долара – корупціонери йдуть у ногу з часом і також підвищують розцінки на свої «послуги». Такі результати дослідження представили на прес-конференції представники Transparency International Україна та сайту новин про судові спори «Перша інстанція». Було проаналізовано близько 1000 справ за статтею 368 Кримінального кодексу («вимагання/отримання неправомірної вигоди») у період з березня 2014 по лютий 2016 року. Дослідження проводилося в рамках проекту «Судді під прицілом» за підтримки Посольства США в Україні."
  1.  40 тыс грн * 1000 = 40 млн грн. Откуда 19 млн ?
  2.  если проследить по ссылкам, то становится ясно что речь идет не о "среднем размере взятки" а о среднем размере взятки, по которой дело попало в суд. Т.е. авторы считают, раз в суды стали попадать дела с большими суммами взяток - то уровень коррупции возрос?  То же самое и по возросшему объему взяток.
 Абзац 2.
 "Лише п’ята частина чиновників (19%), яких судили за вимагання чи отримання хабара, опинилася за ґратами. Це дуже низький показник, враховуючи, що кожна частина статті 368 КК передбачає можливість позбавлення волі для хабарника. Середній термін ув’язнення склав 4 роки 7 місяців. Як відомо, максимальний термін покарання за неправомірне збагачення складає 12 років тюрми. Такого терміну за останні два роки не отримав жоден хабарник. 9% засуджених було виправдано. 38% отримали випробувальний термін.  Середній термін склав 2 роки 2 місяці. А 34% злочинців було оштрафовані - середня сума штрафу ледь перевищила 20 тис. грн."

  1. Обратите внимание,  19% посадок - это "дуже низький показник", а 9% оправданий - высокий? 
  2.  Максимальное наказание по 368 статье зависит от подпункта. Например п.1 - максимум 4 года (см ККУ ст. 368 п.1). Так что мысль "Середній термін ув’язнення склав 4 роки 7 місяців. Як відомо, максимальний термін покарання за неправомірне збагачення складає 12 років тюрми."  равносильна "максимальное наказание в Криминальном кодексе - пожизненное, при этом ни один Патриарх УПЦ на пожизненное за год посажен не был. Это зрада."***
Продолжение следует. См. http://statistifikacija.blogspot.com/2016/04/blog-post.html


* Зато авторы не поленились указать в 1-ом абзаце, что исследование проводилось при поддержки Посольства США (без указания выходных данных гранта).
** выделено автором 
*** т.е. имеет место возможная попытка манипуляции. 

No comments: